Kasy fiskalne gotowe na system online
14 cze
9:18

Kasy gotowe na system fiskalizacji online są już dostępne

Zagadnienia związane z systemem kas fiskalnych online były już poruszane na tym blogu. Niemniej, do tej pory skupialiśmy się przede wszystkim na nowych przepisach i dodatkowych obowiązkach dla podatników. A cały temat wymaga również spojrzenia z innej strony… Mianowicie, zastanowienia się nad tym, jak konkretnie będą funkcjonowały kasy online? I odpowiedzenia na pytanie, czy wymiana urządzenia jest nieunikniona?

Zasady dotyczące nowych kas

W kasach fiskalnych online zmienią się przede wszystkim 3 rzeczy. Pierwsza będzie związana z transmisją danych do centralnego repozytorium MF. Aby w przyszłości współpraca tego typu była możliwa, nowe urządzenia zyskają niezbędne protokoły oraz interfejsy komunikacyjne. Drugą nowością będzie wyposażenie wszystkich kas w technologie, które pozwolą krajowym podatnikom na wystawianie i wysyłanie paragonów elektronicznych. Pojawienie się w obiegu wspomnianych dokumentów jest wręcz jednym z kluczowych założeń całego systemu fiskalizacji online.

Trzecią nowością, która dla znawców rynku nie będzie oczywiście tak „nowa”, ma być ustandaryzowanie współpracy pomiędzy kasami rejestrującymi i terminalami płatniczymi. Współcześnie połączenie obydwu urządzeń również występuje i to nawet nierzadko. Od 2018 roku funkcjonalność ta będzie jednak standardem w każdej kasie online.

Co zamiast wymiany urządzenia fiskalnego?

Już w poprzednim wpisie wspominaliśmy o tej kwestii. I warto powtórzyć, że ustanowienie nowego systemu będzie się wiązało – wcześniej lub później – z koniecznością wymiany obecnych kas rejestrujących. Ale to nie jedyna opcja dla przedsiębiorców, którzy w przyszłości chcieliby kontynuować obsługę klientów indywidualnych przy użyciu urządzenia fiskalnego. Alternatywą dla podatników jest kasa lub drukarka rejestrująca z certyfikatem Online Ready. O jakich urządzeniach mowa i dlaczego warto zastanowić się nad ich zakupem? Najlepiej będzie, jeżeli odpowiemy na te pytania na podstawie konkretnego przykładu.

Model Online Ready w praktyce

Kasa fiskalna online ready

Elzab K10 to nie tylko funkcjonalna kasa fiskalna i pierwsze w historii urządzenie rejestrujące z ekranem dotykowym. Okazuje się, że aktualnie wspomniany model ma do zaoferowania znacznie więcej, niż standardowa technologia sprzedaży. Jest to bowiem jedna z tych kas fiskalnych, które posiadają certyfikat Online Ready. Producent tego urządzenia gwarantuje więc, że w przyszłości będzie można je zmodernizować i dostosować do wymogów systemu online, np. do obowiązku realizowania i przesyłania paragonów w formie elektronicznej.

K10 nie jest oczywiście jedynym modelem, który uzyskał wspomniany certyfikat. W gronie tych urządzeń znajduje się jeszcze m.in. kasa Mini E oraz drukarka Mera TE (również produkowane przez Elzab). Ponadto, wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości, przed ustanowieniem nowego systemu, pojawi się więcej modeli gotowych na online. I nie będą to wyłącznie urządzenia marki Elzab.

« »
1 Comments

    joker@

    17 czerwca, 2017 at 9:18 am

    ciesze sie ze istnieje takie rozwiazanie jak online ready bo ja np bede wlasnie musial z niego skorzystac 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *