Kasa fiskalna Posnet Revo
20 mar
9:40

Kto będzie musiał kupić kasę fiskalną w 2018 roku? A kto później?

Tu już nie chodzi o pojedyncze innowacje technologiczne, które co jakiś czas ubarwiają nieco rynek fiskalny. Mówimy o swego rodzaju przełomie. W 2018 roku ma wejść w życie rozporządzenie, które w znacznym stopniu zmieni sposób funkcjonowania urządzeń rejestrujących, komunikację z organami odpowiedzialnymi za resort finansów, a nawet kontakt z klientem. Pytanie tylko: jak będą przebiegać te metamorfozy?

Czego dotyczy wspomniane rozporządzenie?

Są w nim określone nowe warunki techniczne dla urządzeń fiskalnych, wykorzystywanych do prowadzenia ewidencji obrotu przez zobowiązanych do tego przedsiębiorców. A reguły te nie są bagatelne. Docelowo, wszystkie kasy fiskalne mają być online’owe. Co to oznacza? Że będą podłączone do centralnych serwerów Ministerstwa Finansów za pośrednictwem internetu. Elektroniczna kopia paragonów nie będzie już oferowaną opcją – stanie się obowiązującym standardem, wypierającym całkowicie urządzenia dwurolkowe. Ponadto, kasy będą obsługiwać terminale płatnicze oraz umożliwią przesyłanie tzw. e-paragonu na maila. Proces ten będzie dążył do położenia większego nacisku na płatności bezgotówkowe oraz całkowitej rezygnacji z paragonów papierowych. Brzmi jak przepowiednia? Ten proces już się zaczął.

Nowe rozporządzenie oznacza wymianę urządzenia

W większości wypadków wejście w życie rozporządzenia Ministra Rozwoju będzie oznaczało po prostu wymóg wymiany dotychczas wykorzystywanego urządzenia na nowe. Odczują to przede wszystkim małe przedsiębiorstwa, gdzie zazwyczaj wybór pada na tanie modele kas fiskalnych, a więc z tradycyjną kopią paragonów, które będą wychodzić z użytku. Niestety, na razie nieznane są szczegóły dotyczące całej procedury wymiany. Ze względu na skalę przedsięwzięcia można domyślać się, że potrzebny będzie odpowiedni okres dostosowawczy, zaś przejście na kasy fiskalne online odbędzie się etapami (najprawdopodobniej wedle konkretnych branż i grup zawodowych). Jakie będą kasy fiskalne w 2018? Kto musi kupić urządzenie? Dokładne informacje wciąż pozostają w sferze domysłów, jednak warto zawczasu sięgać do różnych źródeł mówiących na ten temat, by jak najlepiej przygotować się na nadchodzące zmiany.

« »
1 Comments

    luki_pl

    23 marca, 2017 at 9:40 am

    czy ktoś wie może coś więcej pewnego na ten temat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *