Różnego rodzaju wagi dla przemysłu
23 kw.
11:48

Platformowe, etykietujące, proste – wagi elektroniczne dla przemysłu

W zakładach przemysłowych i przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem wdraża się różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, które mają zautomatyzować procesy towarzyszące produkcji. W działalnościach tego typu znajdują zastosowanie m.in. wagi elektroniczne. Jakie konkretnie? Sporym zainteresowaniem cieszą się np. modele platformowe, etykietujące oraz proste. Czym różnią się wspomniane rodzaje wag elektronicznych? Które ich parametry i funkcje będą istotne przy wdrażaniu urządzenia dla przemysłu?

Kluczowe są zawsze zakresy ważenia i interfejsy

Bez względu na to, jakiego rodzaju wagę elektroniczną chcemy wdrożyć w zakładzie przemysłowym, przy wyborze urządzenia kluczowe będą zawsze obsługiwane zakresy ważenia. Parametry te określają bowiem szczegółowo limity oraz dokładność pomiarów masy, które można wykonywać przy użyciu konkretnego modelu. Warto również pamiętać, że zakresy ważenia bywają niekiedy powiązane z danym rodzajem wagi elektronicznej. Przykładowo: modele platformowe oferują często wysokie parametry pomiarowe, np. obsługę obiektów o masie do 300 kg. Z kolei urządzenia proste sprawdzają się przy precyzyjnym ważeniu lżejszych przedmiotów.

Ponadto, jeżeli zależy nam na współpracy wagi elektronicznej z resztą rozwiązania systemowego dla przemysłu, np. z komputerem, istotne są interfejsy komunikacyjne wybranego modelu. To właśnie one pozwalają na nawiązanie połączenia pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi. A o jakie interfejsy konkretnie chodzi? W różnego typu wagach elektronicznych stosuje się m.in. porty RS-232, USB czy Ethernet (LAN).

Czym konkretnie różnią się wagi platformowe, etykietujące i proste?

Zakresy ważenia i obsługiwane interfejsy komunikacyjne to nie jedyne różnice, jakie występują pomiędzy wagami platformowymi, etykietującymi i prostymi. Warto to w pewien sposób uporządkować, jeżeli chcemy wybrać odpowiedniego typu urządzenie. Zacznijmy więc od modeli platformowych. Co jeszcze wyróżnia takie wagi? Ich cechą charakterystyczną jest bez wątpienia obszerna szalka, na której zmieszczą się obiekty o większych gabarytach. Ponadto, niektóre modele mogą funkcjonować zarówno na zasilaniu sieciowym, jak i akumulatorowym.

Waga platformowa Cas DB-II Plus

Z kolei wagi etykietujące to wszechstronne urządzenia 2w1. Takie modele posiadają zarówno szalkę ważącą, klawiaturę oraz ekrany, jak i wbudowany mechanizm drukujący. W ich przypadku istotne są więc nie tylko parametry dotyczące pomiarów masy czy interfejsów komunikacyjnych, ale także cechy zastosowanej technologii wydruku. Ponadto, praktycznie każda waga etykietująca pozwala na skonfigurowanie wielu skrótów klawiszowych oraz zaprogramowanie bazy danych. Wysokiej klasy modele posiadają nawet obszerne panele dotykowe, które zapewniają intuicyjne wykonywanie obowiązków.

Wagi proste, nazywane także kontrolnymi, są teoretycznie najłatwiejsze do wybrania i wdrożenia w zakładzie przemysłowym. Nie oznacza to jednak, że wspomniane modele nie oferują praktycznych funkcji. W ich przypadku istotne mogą okazać się takie opcje jak tarowanie, automatyczne zerowanie szalki ważącej czy liczenie sztuk. Co więcej, wagi proste, podobnie jak modele platformowe, występują w konfiguracji z wbudowanym akumulatorem. Urządzenia kontrolne mogą więc także pracować na zasilaniu bateryjnym.

Wytrzymałość i szczelność urządzeń dla przemysłu

Jest jeszcze jedna kwestia, która często okazuje się istotna przy poszukiwaniu wagi elektronicznej dla przemysłu. Chodzi oczywiście o wytrzymałość urządzenia na intensywną oraz długotrwałą eksploatację w trudniejszych warunkach pracy. Waga wdrażana w zakładzie przemysłowym powinna więc cechować się nie tylko stabilnym i odpornym na przeciążenia układem pomiarowym, ale także wzmocnioną i uszczelnioną konstrukcją. W przypadku modeli platformowych i prostych (kontrolnych) może być to nawet obudowa wykonana w całości ze stali nierdzewnej, która dodatkowo spełnia wysoką normę szczelności IP.

« »
1 Comments

    robert_kowalik

    27 kwietnia, 2021 at 11:48 am

    bardzo ciekawie przedstawiony temat technologii BARDZO WAŻNYCH dla działalności z branży przemysłowej. sam mam z nimi do czynienia i doskonale zdaję sobie sprawę, jak ważne są pewne funkcjonalności i cechy (np. wytrzymałość) takich urządzeń. pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *