Terminy wymiany kas fiskalnych na online
24 maj
3:15

Wymiana kas fiskalnych stała się faktem – oto ostateczne terminy z ustawy o VAT

Niewiele osób już o tym pamiętam, ale początkowo plotki mówiły nawet o ogólnej wymianie dotychczasowych kas fiskalnych na urządzenia online. Ostatecznie jednak cały proces został podzielony na 3 etapy. Co więcej, do wcześniejszej instalacji modeli nowego typu zobligowano tylko wybrane rodzaje działalności gospodarczych. A wszystkie szczegółowe informacje na ten temat zawarto w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług.

Kto i kiedy obowiązkowo wdroży kasę online?

1 maja 2019 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, zwana również „ustawą o kasach fiskalnych online”. To właśnie ten akt prawny zdefiniował wiele kwestii związanych z urządzeniami rejestrującymi nowego typu. I co najważniejsze, znajdziemy w nim konkretne terminy obowiązkowej instalacji kas fiskalnych oraz informacje o zobligowanych do tego działalnościach gospodarczych. Cały harmonogram prezentuje się następująco:

  • do 31 grudnia 2019 roku kasy fiskalne online muszą wdrożyć przedsiębiorcy, którzy prowadzą warsztaty samochodowe, punkty wulkanizacji oraz firmy zajmujące się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego i gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
  • do 30 czerwca 2020 roku kasy fiskalne online muszą wdrożyć przedsiębiorcy, którzy prowadzą hotele, lokale gastronomiczne (punkty stacjonarne) oraz firmy zajmujące się sprzedażą węgla;
  • do 31 grudnia 2020 roku kasy fiskalne online muszą wdrożyć przedsiębiorcy, którzy prowadzą zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i kosmetologiczne, kancelarie prawne, placówki typu fitness (w zakresie wstępu) oraz firmy świadczące usługi budowlane.

Ulga za wcześniejszą wymianę urządzenia

Wymienieni powyżej przedsiębiorcy będą musieli wymienić swoje kasy fiskalne na urządzenia online, aby móc kontynuować obsługę klientów indywidualnych. Bez znaczenia okaże się nawet to, że stosowany model posiada dalej ważną homologację Głównego Urzędu Miar. Co więcej, z punktu widzenia podatnik będzie to oczywiście oznaczało konieczność poniesienia dodatkowych kosztów – związanych z zakupem nowego urządzenia oraz ewentualnie z usługami serwisu, np. fiskalizacją.

Ustawodawca zdecydował jednak, że przedsiębiorcy, którzy zostaną zobligowani do wcześniejszego zainstalowania kas fiskalnych online, zyskają możliwość skorzystania z refundacji części wydatku. Wyniesie ona do 90% wartości modelu nowego typu, ale nie więcej niż 700 zł. Co więcej, ulga będzie im przysługiwała nawet wtedy, gdy wcześniej otrzymali już podobną refundację za zainstalowanie pierwszego urządzenia rejestrującego.

Warunkiem koniecznym do spełnienia będzie jednak wdrożenie kasy fiskalnej online w terminie wskazanym w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. Ponadto, przy staraniu się o ulgę należy obecnie postępować zgodnie z zasadami określonymi w nowym Rozporządzeniu Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 roku – w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika.

« »
1 Comments

    @net@

    24 maja, 2019 at 3:15 pm

    Hmm a więc mnie dotyczy ostatni z wymienionych terminów….dobrze, że moją sytuację obejmuje ulga za wymianę urządzenia to zawsze coś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *