Przepisy w sprawie płatności elektronicznych
22 gru
9:14

Nowe przepisy w sprawie płatności elektronicznych

Poruszaliśmy już na naszym blogu zagadnienia związane z wprowadzeniem systemu fiskalizacji online. Okazuje się jednak, że przepisy w tej sprawie nie są jedynymi, nad którymi pracuje obecnie polski ustawodawca i które będą istotne z punktu widzenia przedsiębiorców. W niedalekiej przyszłości w polskim porządku prawnym pojawią się nowe regulacje w sprawie płatności elektronicznych.

Rozwój płatności elektronicznych

Na przełomie listopada i grudnia 2017 roku w mediach głośno zrobiło się o kolejnym akcie prawnym, którego projekt trafił na stronę Rządowego Centrum Legislacji. W tym przypadku duże zainteresowanie wzbudziła Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. W dokumencie tym znajdą się bowiem zapisy, które zagwarantują polskim konsumentom finalizowanie transakcji w formie elektronicznej. A to z kolei oznacza, że w niedalekiej przyszłości przedsiębiorcy zostaną zobligowani do korzystania z dodatkowych rozwiązań technologicznych.

Czy w związku z tym właściciel każdej firmy, która obsługuje klientów indywidualnych, będzie musiał zadbać o to, aby w jego działalności pojawił się terminal do kart lub inne urządzenie, gwarantujące przyjmowanie e-płatności? Omawiana tu ustawia mówi jedynie, że wykaz przedsiębiorców objętych tym obowiązkiem zostanie przygotowany przez Ministra Gospodarki. Innymi słowy, dopiero oddzielne Rozporządzenie w tej sprawie wyjaśni, kto w przyszłości nie uniknie wdrożenia terminala płatniczego.

Popularyzacja obrotu bezgotówkowego

Projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych nie jest jedynym przykładem tego, że w polskiej gospodarce zaczyna się przywiązywać coraz większą wagę do obrotu bezgotówkowego. Wystarczy przypomnieć, iż wszystkie kasy fiskalne online, które zadebiutują w 2018 roku i w latach późniejszych, zaoferują współpracę z terminalami płatniczymi (w oparciu o ujednolicony protokół komunikacyjny). W związku z tym, użytkownicy nowych urządzeń rejestrujących nie będą mieli problemów z wdrożeniem w swoich firmach dodatkowych rozwiązań technologicznych.

Rezultaty zmian w przepisach

Wzrost znaczenia obrotu bezgotówkowego z pewnością przyczyni się do obniżenia wydatków na administrację państwową. Ustawodawca wielokrotnie wspominał już o tym, że zarządzanie banknotami i bilonem jest po prostu zbyt kosztowne dla budżetu państwa. Na obecności terminali płatniczych w firmach skorzystają też przedsiębiorcy. Nie będą oni musieli przejmować się tym, że w sytuacji, gdy klient nie ma przy sobie gotówki, brak odpowiedniej technologii uniemożliwi sfinalizowanie transakcji.

« »
1 Comments

    pigipagi

    13 stycznia, 2018 at 9:14 am

    dla konsumenta to z pewnością wygodny obrót zdarzeń. dla przedsiębiorców w sumie też, z tym że no niestety – dodatkowe koszty :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *