Kto skorzysta z wirtualnych kas fiskalnych
13 maj
12:14

Nowe przepisy: wirtualne kasy fiskalne będą, ale tylko dla wybranych typów działalności

Pierwszy projekt przepisów, które dotyczą wirtualnych kas fiskalnych, poznaliśmy w sierpniu 2019 roku. Od tego czasu doszło do kilku istotnych zmian w regulacjach przygotowywanych przez Ministerstwo Finansów. Przykładowo: obecnie wiadomo już, że w życie wejdą 2 odrębne Rozporządzenia MF. Jedno będzie dotyczyło zasad stosowania kas wirtualnych oraz kwestii typowo technicznych, natomiast drugie określi szczegółowo, które grupy podatników skorzystają z najnowszych technologii sprzedaży.

Rozporządzenie w sprawie kas w postaci oprogramowania

Wspomniane przez nas, sierpniowe przepisy AD 2019 to oczywiście pierwszy projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Natomiast ostatnie, oficjalne regulacje w tej sprawie zostały zaprezentowane przez MF pół roku później – w styczniu 2020. Przypominamy, że cały czas mowa o projekcie nowych regulacji prawnych. Żadne przepisy w sprawie wirtualnych kas fiskalnych nie weszły jeszcze w życie. Jednak już z pierwszego projektu Rozporządzenia wynikało jednoznacznie, w jaki sposób mają funkcjonować nowe technologie sprzedaży.

Współpraca ze smartfonem i transmisja danych do Repozytorium MF

Każdą kasę mającą postać oprogramowania będzie trzeba gdzieś zainstalować? Gdzie? Najczęściej mówi się tutaj o obsłudze takiej technologii sprzedaży za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Nie są to jednak konkretne informacje. Wiadomo natomiast, że każdy producent wirtualnej kasy fiskalnej będzie musiał określić m.in. urządzenia, z którymi takie oprogramowanie współpracuje. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko przywołanych smartfonów czy tabletów, ale także drukarek. Tak, wirtualna kasa  – przy użyciu drukarki – ma zagwarantować wystawianie m.in. papierowych paragonów fiskalnych. Ponadto, ustawodawca przewiduje, że takie oprogramowanie, podobnie jak urządzenia rejestrujące typu online, będzie przekazywało dane do Centralnego Repozytorium Kas. Warto przypomnieć, że chodzi o system teleinformatyczny MF, który zapewnia m.in. skuteczniejsze kontrolowanie podatników.

Rozporządzenie w sprawie grup podatników

Kiedy już wirtualne kasy fiskalne pojawią się na polskim rynku technologii sprzedaży, początkowo nie każdy przedsiębiorca będzie mógł z nich skorzystać. Konkretne wytyczne zostaną wprowadzone przez Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Ostatni projekt tych przepisów pojawił się na stronie RCL (Rządowego Centrum Legislacji) dosłownie kilka dni temu. Obecnie nowe regulacje prawne zakładają, że kasy w postaci oprogramowania będą dostępne dla przedstawicieli następujących branż: transportowej, gastronomicznej, hotelarskiej oraz związanej ze sprzedażą węgla czy brykietu. Nie można oczywiście wykluczyć, że w przyszłości lista ta będzie stopniowo rozszerzana.

« »
1 Comments

    matiasoo

    14 maja, 2020 at 12:14 pm

    coś czułem, że to zbyt „szeroka sprawa”, że to za ładnie brzmi…ale też nie przypuszczałem, że to pójdzie w tym kierunku, czyli: kasy wirtualne staną się faktem, ale dla konkretnych rodzajów działalności. Ciekawe jak to faktycznie sprawdzi się w przyszłości…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *