Obowiązki podatnika korzystającego z kasy
26 lis
8:35

Nowe Rozporządzenie, a w nim m.in. „oświadczenie podatnika”

Na łamach naszego bloga omówiliśmy już różne czynności, jakie muszą wykonywać posiadacze urządzeń fiskalnych. Dlaczego w takim razie wracamy do tego tematu? Ponieważ już niedługo pojawi się nowe Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Ten akt prawny nie tylko zmodyfikuje niektóre obowiązki podatników, ale też wprowadzi konieczność składania oświadczenia przez osoby, które w danej firmie odpowiadają za ewidencjonowanie sprzedaży na kasie.

O jakich obowiązkach trzeba pamiętać?

Na początku przypomnijmy w skrócie, jakie obowiązki towarzyszą stosowaniu kas rejestrujących? Oprócz wydawania paragonów fiskalnych, podatnicy muszą też pamiętać o przechowywaniu kopii takich dowodów sprzedaży (w formie papierowej lub elektronicznej). Używanie kasy obliguje też do sporządzania raportów z prowadzonej sprzedaży – dobowych oraz miesięcznych. Ponadto, należy zgłaszać urządzenie do obowiązkowych przeglądów technicznych (nie rzadziej niż co 2 lata) i przechowywać poprawnie wypełnioną książkę serwisową. Do takiego zestawu można też dorzucić ewidencję oczywistych błędów na paragonach fiskalnych oraz ewidencję zwrotów i reklamacji. Wszystkie te czynności są szczegółowo opisane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. Niedługo jednak wspomniany akt prawny odejdzie w niepamięć. Na początku stycznia 2019 roku wejdzie w życie nowe Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących.

Wymagana znajomość przepisów fiskalnych

Czy przedsiębiorca, który korzysta z kasy fiskalnej, musi znać przepisy dotyczące tych urządzeń? Trudno sobie wyobrazić inną sytuację… To przecież podatnik odpowiada za niedopilnowanie jakichkolwiek formalności – związanych zarówno z instalacją kasy, jak i późniejszym jej użytkowaniem. Niemniej, dotychczas w polskim porządku prawnym nie funkcjonowała żadna gwarancja, która potwierdzałaby znajomość przepisów fiskalnych. Nowe Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących wprowadzi istotną modyfikację również w tym zakresie.

O co chodzi? Przepisy przygotowywane przez MF ustanowią konieczność składania oświadczenia przez osoby, które w danym przedsiębiorstwie są odpowiedzialne za prowadzenia ewidencji. Wspomniany dokument będzie potwierdzał m.in. zapoznanie się z zasadami dotyczącymi rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej oraz konsekwencjami, jakie grożą w przypadku niedopełnienia formalności. Wzór takiego oświadczenia pojawi się w nowym Rozporządzeniu Ministra Finansów. Co więcej, dokument będzie trzeba sporządzać zawsze w 2 egzemplarzach – dla składającego i przyjmującego.

 

Trudno obecnie przewidywać, czy takie rozwiązanie przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego i wyeliminowania chociaż części przypadków, w których obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie jest rejestrowany prawidłowo. A zapewne taki jest cel wprowadzenia „oświadczenia podatnika”. A co Wy o tym sądzicie?

« »
1 Comments

    Marlena

    28 listopada, 2018 at 8:35 am

    Robią co mogą, już nie wiedzą, co wymyślić… chodzi o odpowiedzialność podatnika? jakby wcześniej jej nie było 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *