Ulga za zakup kasy fiskalnej online
09 paź
8:31

Ulga za pierwszą kasę fiskalną nie zniknie, ale szykują się duże zmiany…

Ustawodawca od wielu lat refunduje pierwsze kasy fiskalne, które są instalowane w polskich firmach. Podatnicy mogą dzięki temu odzyskać nawet do 90% wartości wdrażanego urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł. Regulacje związane z systemem kas fiskalnych online wprowadzą jednak spore zmiany w dotychczasowych zasadach. Za sprawą nowelizacji ustawy VAT, w przyszłości nie każde „pierwsze urządzenie” będzie refundowane z budżetu państwa.

Kto obecnie może odzyskać część wydatku?

Aktualnie przepisy fiskalne nie uzależniają przyznania ulgi za pierwszą kasę rejestrującą od tego, jakiego rodzaju model zostanie wdrożony w firmie. Częściowo refundowane jest zarówno urządzenie z kopią elektroniczną, jak i papierową. Przedsiębiorca musi oczywiście dopilnować szeregu formalności, aby zyskać szansę na odzyskanie nawet do 700 zł. Obowiązki te są związane przede wszystkim z prawidłowym zainstalowaniem kasy w firmie oraz terminową komunikacją z Urzędem Skarbowym. Ponadto, ulga za pierwsze urządzenie fiskalne przysługuje zarówno podatnikom VAT, jak i podmiotom zwolnionym bądź świadczącym wyłącznie usługi zwolnione.

Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja ustawy VAT?

Ministerstwo Finansów już od pewnego czasu pracuje nad nowelizacją ustawy o podatku o towarów i usług. Dodatkowe przepisy zdefiniują szereg zagadnień związanych z kasami fiskalnymi online, np. działanie Centralnego Repozytorium Kas. Okazuje się jednak, że wspomniana nowelizacji wprowadzi też zmiany w zasadach przyznawania ulgi za pierwsze urządzenie rejestrujące. Pisząc wprost, możliwość skorzystania z refundacji części wydatku będzie uzależniona od rodzaju kasy fiskalnej. W przyszłości ulgę otrzymają wyłącznie przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wdrożenie modeli online (pierwszych technologii sprzedaży w firmie). Refundacja nie będzie przysługiwała np. przy zakupie urządzeń z kopią elektroniczną – obecnych na rynku co najmniej do końca 2022 roku.

Refundacja za wymianę „starej” kasy

Nowelizacja ustawy VAT wprowadzi jeszcze jedną, bardzo ważną zmianę. Mianowicie, w przyszłości z ulgi będą też mogli skorzystać podatnicy, którzy zostaną zobligowani do wcześniejszego wdrożenia kas fiskalnych online – w odgórnie ustalonych terminach. Taki obowiązek zazwyczaj wymusi po prostu wymianę dotychczasowego urządzenia rejestrującego. Ulga z budżetu państwa ma więc stanowić swego rodzaju „rekompensatę” dla przedsiębiorców. Tym bardziej, że podatnicy często będą musieli pozbyć się w pełni sprawnych kas fiskalnych. Ponadto, podobnie jak przy zakupie pierwszych urządzeń (wyłącznie online), refundacja za wymianę „starego” modelu wyniesie maksymalnie 700 zł.

« »
1 Comments

    kszesi-mir

    11 października, 2018 at 8:31 am

    i tak nas czeka ogólne przestawienie się na kasy onlineowe więc im bliżej zmian, tym chyba mniejszy sens decydować się na urządzenie starego typu…a tym bardziej jeśli można stracić w ten sposób ulgę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *