Przedsiębiorcy nierzadko są zaniepokojeni, gdy następuje konieczność zakupu urządzenia fiskalnego. Poza kwestiami formalnymi, pojawiają się również inne dylematy. Jaki model okaże się odpowiedni dla mojej firmy? Na co trzeba zwrócić uwagę? Wbrew pozorom, odpowiedzi na te pytania nie muszą być trudno dostępne. Omówimy teraz pokrótce kilka aspektów istotnych dla wyboru właściwego urządzenia fiskalnego.
Procedury instalacyjne to osobny temat, który – choć bardzo ważny – wygląda tak samo albo bardzo podobnie w przypadku wszystkich przedsiębiorców zobligowanych do zakupu urządzenia rejestrującego. Tymczasem warto się wcześniej zastanowić, jakiego rozwiązania potrzebujemy, a w zasadzie – jakiego rozwiązania potrzebuje nasza firma.
Istnieją bowiem 2 rodzaje tego typu technologii. Chodzi mianowicie o kasy i drukarki fiskalne. Te pierwsze swobodnie funkcjonują bez udziału innych urządzeń. Drugie zaś, aby spełniać swoje zadania, wymagają współpracy z komputerem (bądź terminalem komputerowym) oraz właściwym programem sprzedażowym. Z kolei one, w przeciwieństwie do kas, posiadają wyższe niektóre parametry (przede wszystkim o wiele więcej pozycji PLU, ale często też szybszy wydruk) oraz dodatkowe funkcjonalności (jak np. różne rodzaje wystawianych dokumentów oraz opcje ich konfiguracji). To podstawowa różnica pomiędzy tymi technologiami. Nie da się powiedzieć, że któreś z tych urządzeń jest lepsze. Niemniej, jedno z nich może okazać się lepsze dla naszego przedsiębiorstwa – to zaś podpowie jego charakter (a konkretnie m.in. zasobność asortymentu, natężenie ruchu, liczba stanowisk pracy itp.). Warto zwrócić uwagę na warszawski rynek technologii sprzedaży, który jest dość zróżnicowany. Przykładowo, zobacz, jakie kasy fiskalne oferuje Mińsk Mazowiecki.
Zresztą, specyfika działalności, którą prowadzimy, powinna mieć odzwierciedlenie w naszych wyborach nie tylko co do rodzaju technologii, ale również konkretnego modelu oraz jego rozwiązań. W zależności bowiem od tego, czy prowadzimy sprzedaż stacjonarną, czy mobilną, powinniśmy zastanowić się nad wielkością gabarytów, wytrzymałością konstrukcji bądź wydajnością baterii urządzenia. Jeśli myślimy o prostej obsłudze kasy lub drukarki oraz jej współpracy z innymi urządzeniami – trzeba zwrócić uwagę na klawiaturę (jej przyciski funkcyjne), a także liczbę czy rodzaje wbudowanych interfejsów komunikacyjnych.
Istnieją również rozwiązania techniczne bezpośrednio odnoszące się do zadań, jakie – zgodnie z obowiązującymi przepisami – musi realizować podatnik. Mowa tu konkretnie o konieczności przechowywania kopii wystawionych paragonów. Obecnie funkcjonują 2 opcje gromadzenia danych: w formie tradycyjnej (papierowej) oraz elektronicznej. Co prawda, drugie rozwiązanie jest droższe, jednak przemawia za nim wiele atutów: łatwość archiwizowania i zabezpieczania informacji, zmniejszenie kosztów związanych z materiałami eksploatacyjnymi czy wolność od mnóstwa papierowych wydruków.
xavier
26 września, 2017 at 11:20 am
zawsze tylko elektroniczna kopia! 😀