Kasa fiskalna Innova Presto
24 paź
10:44

Raporty dobowe i miesięczne, czyli o obowiązkach podatnika

Przeglądając artykuły i poradniki, związane z branżą fiskalną, można dojść do wniosku, że największy nacisk kładzie się na takie obowiązki przedsiębiorcy, jak zakup urządzenia rejestrującego, prawidłowe przejście procedury instalacyjnej czy wydawanie klientom paragonów przy każdej transakcji. Ale przecież jest ich więcej! I są one nie mniej ważne, a niedopełnianie ich potrafi grozić przykrymi konsekwencjami. Sytuacja ta dotyczy chociażby kwestii raportów fiskalnych.

Przechowywanie właściwie wypełnionej książki serwisowej w miejscu pracy urządzenia fiskalnego. Posiadanie (w formie papierowej lub elektronicznej) kopii wszystkich, wystawionych paragonów. Cykliczne zgłaszanie użytkowanej kasy lub drukarki na przegląd techniczny – nie rzadziej, niż co 2 lata. Wszystkie te zadania musi wykonywać każdy przedsiębiorca, prowadzący sprzedaż towarów bądź usług na rzecz klientów indywidualnych przy użyciu urządzenia rejestrującego. Jeśli nie będzie tego robił – to zwyczajnie łamie prawo. Do tej listy można również dopisać jeszcze jeden wymóg, czyli realizację raportów dobowych i miesięcznych. Na czym polega ten obowiązek? Jak zadbać o jego poprawne dopełnienie? O tym w dzisiejszym wpisie.

Specyfika raportów dobowych

Tego typu wydruk zawiera szczegółowe informacje na temat naszego obrotu w przeciągu konkretnej doby. Najczęściej więc realizuje się go na koniec dnia pracy, po zamknięciu sprzedaży. Bywa jednak, że przez zapomnienie lub świadome odłożenie tej czynności, raport dobowy wykonywany jest następnego dnia, przed pierwszą, zarejestrowaną w nim transakcją. To są jedyne sposoby, aby prawidłowo dopełnić tego obowiązku i uniknąć błędu w dokumentacji ewidencjonowanej sprzedaży. W innym wypadku Urząd Skarbowy może stwierdzić, że przepisy zostały złamane i w zależności od powagi incydentu – wyciągnąć odpowiednie konsekwencje. Niemniej, istnieje pewien wyjątek, pozwalający na zaniechanie wykonania raportu dobowego za dany dzień. Warunkiem jest jednak brak jakiejkolwiek transakcji w tym przedziale czasowym.

Specyfika raportów miesięcznych

Charakter tego wydruku jest w dużej mierze zbliżony do poprzedniego. Tym razem dokument przechowuje dane związane z obrotem, uzyskanym w skali jednego, konkretnego miesiąca. Inaczej jednak wyglądają zasady realizacji tego zadania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, raport ten musi zostać wykonany do 25 dnia miesiąca następującego po tym, który ma znaleźć się w tymże raporcie. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, brak wydruku w dokumentacji równa się w rozumieniu organów skarbowych przekroczeniu prawa fiskalnego. I tak samo, wyjątkiem dla tej sytuacji może być tylko niedokonanie ani jednej transakcji na przestrzeni danego miesiąca (raport ma bowiem wtedy wartość zerową i nic nie zmienia w ogólnej dokumentacji). Niemniej, jak nie trudno się domyślić, tego typu okoliczności należą raczej do rzadkich.

 

Co sądzicie o kwestii raportów dobowych i miesięcznych? Jeśli macie jakieś przemyślenia na temat tego fiskalnego obowiązku, podzielcie się nimi w komentarzach!

« »
1 Comments

    ireneusz

    26 listopada, 2016 at 10:44 am

    warto podkreślić, że nie tyle nie trzeba, co nawet lepiej nie robić raportu dobowego, jeśli jego wartość wynosi zero (nie było żadnej sprzedaży) – urządzenie fiskalne może najczęściej zrobić konkretną liczbę takich raportów, więc częstsze drukowanie raportów dobowych niż to konieczne niepotrzebnie skraca żywotność urządzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *