Kasy fiskalne są urządzeniami, które wykorzystuje się do rejestrowania obrotu. Aby prowadzenie ewidencji było zgodne z przepisami, wszystkie modele dostępne na rynku muszą spełniać konkretne wymogi. Z punktu widzenia podatników jest to o tyle istotne, że niedługo mają się zmienić kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Chodzi o nowe Rozporządzenie w tej sprawie, przygotowywane przez Ministerstwo Rozwoju.
Warunki i kryteria techniczne, które muszą spełniać kasy fiskalne, zmieniają się co jakiś czas. Od 23 sierpnia 2013 roku obowiązywało w tej sprawie Rozporządzenie Ministra Gospodarki. Co więcej, wcześniej akt prawny tego typu był wydawany przez Ministerstwo Finansów. Natomiast w najbliższym czasie należy się spodziewać przepisów, które są przygotowywane przez resort rozwoju. Z planowanymi zmianami powinni się zapoznać wszyscy podatnicy, korzystający na co dzień z urządzeń rejestrujących. Ministerstwo Rozwoju szykuje bowiem swego rodzaju rewolucję.
Na razie to tylko projekt Rozporządzenia, ale trzeba się liczyć z tym, że przepisy będą właśnie tak wyglądać. Ze szczegółami można się zapoznać tutaj. My natomiast omówimy najistotniejsze zmiany, do których zapewne dojdzie.
Na wstępie warto wyjaśniać, z czego wynikają planowane zmiany. W Polsce ma bowiem zostać wprowadzony system kas fiskalnych online, tzn. takich, które będą się komunikowały z serwerem centralnym Ministerstwa Finansów. W bazie danych wspomnianego resortu mają się znajdować wszystkie informacje na temat prowadzonej sprzedaży. Co za tym idzie, urządzenia stosowane przez podatników muszą zostać dopasowane do takich zadań.
Zgodnie z projektem Rozporządzenia MR, kasy będą nadal pozwalały na drukowanie paragonów fiskalnych. W związku z tym, konieczność wydawania tych dokumentów nie zniknie. Nabywcy będą mogli jednak poprosić również o zrealizowanie i wysłanie tzw. e-paragonu (w formie elektronicznej, np. na adres e-mail). A to nie koniec zmian…
Ze względu na wprowadzenie systemu kas fiskalnych online, od urządzeń będzie się wymagało komunikacji z serwerem centralnym resortu finansów. Oznacza to, że rozwiązania technologiczne, używane do rejestrowania obrotu, będą musiały obsługiwać odpowiednie interfejsy komunikacyjne. Transmisja danych ma się odbywać na bieżąco, przy użyciu łączą internetowego bądź GSM. Równocześnie, urządzenia fiskalne zostaną wyposażone w tzw. pamięć chronioną. Będzie ona służyła do przechowywania, w formie elektronicznej, wszystkich wystawionych paragonów oraz informacji o innych „zdarzeniach”. Ponadto, kasy mają bezwzględnie pozwalać na współpracę z terminalem płatniczym.
Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, ma zacząć obowiązywać na początku 2018 roku. Jego celem jest polepszenie ściągalności podatków, zwiększenie roli płatności bezgotówkowych oraz skuteczniejsze kontrolowanie przedsiębiorców, którzy uchylają się od przestrzegania przepisów.
zawsze jest opcja niezgody na e-paragon na maila 😉 więc tu głównie rzecz się rozbija raczej o przedsiębiorców…
b@rtekM
14 września, 2016 at 7:19 am
ja jestem klientem, więc dla mnie kwestia e-paragonów to raczej tylko dobre wieści 🙂 choć z drugiej strony lekki dyskomfort, że wiedzą, co, gdzie, kiedy i o której oraz w jakiej ilości kupiłem 😉